Antrenor
2008–???? Argentina

Bio

Maradona s-a născut 30 Octombrie 1960. La 16 ani a debutat la Argentinos Juniors. Cinci ani mai târziu se transfera la Boca Juniors.

După Cupa Mondiala din '82 ajunge la Barcelona pentru 5 milioane lire sterline, suma record pentru acea perioada. Datorita accidentărilor si neînţelegere cu preşedintele clubului de atunci, Josep Lluís Núnez, Maradona părăseşte Barcelona după doar doua sezoane.

Ajunge la Napoli unde in scurt timp ajunge un idol. Aici atinge vârful carierei sale. Câştiga Campionatul italiei de doua ori, Cupa Italiei, Supercupa Italiei si cupa UEFA. Odată cu faima au apărut si problemele. Consumul de cocaina si indisciplina ii aduc 15 luni de suspendare.

In 1992 părăseşte Napoli si ajunge din nou in Spania la Sevilla. Dar după doi ani de suspendare nu mai ajunge la aceleaşi performante. Un an mai târziu se transfera la Newell's Old Boys. In 1995 revine la Boca Juniors pentru 2 sezoane.

La naţionala Argentinei debutează la 15 ani într-un meci cu Ungaria.La 18 ani participa cu Argentina la Campionatul mondial de tineret unde câştiga finala împotriva Uniunii Sovietice.Înscrie primul gol pentru naţionala de seniori a Argentinei într-un meci cu Scoţia scor 3-1.

In 1982 participa pentru prima data la o cupa mondiala. Joaca in toate cele 5 meciuri fara a fi înlocuit. In meciul pierdut împotriva Braziliei este eliminat pentru fault.

Patru ani mai târziu, la Cupa Mondiala din '86 joaca din postura de căpitan al Argentinei. Joaca in toate meciurile si înscrie 5 goluri, fiind cel mai bun jucător al turneului. In sfertul de finala împotriva Angliei înscrie celebrul gol cu mana supranumit si "Mana lui Dumnezeu". In finala împotriva RFG de pe stadionul Azteca, Argentina câştiga cu 3-2, Maradona da pasa la golul trei înscris de Jorge Burruchaga.

La Cupa Mondiala din 1990 o accidentare la gleznă ii afectează evoluţia nemaifiind la fel de dominant ca la precedentul Campionat Mondial. In sferturi, Argentina învinge greu Iugoslavia la penaltiuri, Maradona ratând penaltiul. In finala argentinienii întâlnesc din nou RFG. Germanii câştiga cu 1-0 printr-un penalti controversat in minutul 85.

Campionatul Mondial din 1994 este ultimul la care participa cu naţionala Argentinei. Joaca doar doua meciuri fiind trimis acasă după ce pica la un test antidoping cu efedrină. Argentina este eliminata de Naţionala României, scor 3-2.

Maradona se retrage din activitatea competiţionala in 1997 la 37 ani.

In prezent este antrenorul Naţionalei Argentinei.